Autostrada

i

Autor: X/bandycidrogowi/screen/pixabay Czy można zatrzymać się na autostradzie w czasie burzy?

Porady dla kierowców

Czy można zatrzymać się na autostradzie w czasie burzy? Co mówią na ten temat przepisy?

2024-06-03 16:35

Wiosenne miesiące kojarzone są z okresem burzowym. Gwałtowne wyładowania atmosferyczne niejednokrotnie przybierają niebezpieczną postać. Wiecie, jak zachować się podczas burzy w samochodzie? Czy można zatrzymać się wówczas na autostradzie?

Czy można zatrzymać się na autostradzie w czasie burzy?

Każdy, kto dużo podróżuje samochodem, z pewnością zdaje sobie sprawę, że pogoda może zmienić się w kilka chwil. Warunki atmosferyczne są bardzo ważne dla kierowców, gdyż znacząco wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak też na komfort podróży. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się burze, które potrafią przysporzyć sporo kłopotów. Na pogodę nie mamy żadnego wpływu, ale możemy na nią odpowiednio zareagować. Nawet w przypadku, kiedy kompletnie się jej nie spodziewaliśmy. Czy doświadczyliście kiedyś burzy podczas podróży samochodem?

Na platformie X na profilu „bandyci drogowi” pojawiło się nagranie z jednej z dróg szybkiego ruchu w Polsce. Podczas gwałtownej burzy kierowcy zatrzymują się i ustawiają pod wiaduktem. Burza nad autostradą. Kierowcom odebrało rozum – czytamy w opisie filmu.

Gwałtowna burza na autostradzie. Jak zachować się w takiej sytuacji?

No właśnie. Czy kierowcy mogą się zatrzymać na autostradzie podczas trudnych warunków atmosferycznych? Widok bardzo wolno jadących, a nawet stojących samochodów podczas gwałtownej ulewy czy opadów gradu, to dosyć często spotykany obrazek. Co mówią na ten temat przepisy? Czy to dozwolone?

W przepisach trudno znaleźć zapis mówiący o możliwości postoju lub zjechania na pobocze na drodze szybkiego ruchu w czasie gwałtownej burzy. Warto jednak pamiętać, że na całej długości autostrady, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc (tak zwanych MOP-ów), obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Powinniśmy zatem zachować szczególną ostrożność. Warto też pamiętać, że za stworzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, grozi nam kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Na autostradzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 140 km/h. Duże prędkości sprawiają, że o niebezpieczną sytuację nietrudno. Zatrzymane pojazdy mogą stanowić bardzo duże zagrożenie.

ZOBACZ: KIEROWCO, WIESZ JAK ZACHOWAĆ SIĘ PODCZAS BURZY? OTO 10 RAD

Szedł autostradą i łapał stopa. Wybrał się z Krakowa do Wrocławia