Jak sprawdzić swoje pochodzenie?

i

Autor: Eska Jak sprawdzić swoje pochodzenie?

Ciekawostki

Czy masz pochodzenie szlacheckie? Czyżby tajemnica tkwiła w nazwisku?

2024-05-26 16:44

Jak można sprawdzić swoje pochodzenie? Pierwszą myślą, jaka przychodzi tu na myśl, to przestudiowanie drzewa genealogicznego. I o ile ten sposób jest najpewniejszy, z pewnością nie należy do najprostszych. Znacznie łatwiejsze jest przyjrzenie się swojemu nazwisku!

Jak sprawdzić, skąd pochodzi nazwisko?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna do odnalezienia. Wystarczy chwila spędzona na szperaniu w internecie. Tu bardzo pomocny okazuje się Internetowy słownik nazwisk w Polsce. Pozwoli on szybko sprawdzić pochodzenie danego nazwiska.

Tajemnica pochodzenia imion kryje się w nich samych. Chodzi o końcówkę. To właśnie ona może czasem zdradzić informacje o tym, jakie pochodzenie ma nazwisko.

Chodzi tu o zasadę, że jeśli nazwisko posiada zarówno formę żeńską i męską (z końcówką -cka, -cki, -ska, -ski), ma ono pochodzenie szlacheckie. Czy rzeczywiście ma ona przełożenie na rzeczywistość? Przeświadczenie takie ma swoje korzenie w dawnym sposobie nadawania i tworzenia nazwisk.

Niegdyś nadawano je na podstawie miejsca zamieszkania albo wykonywanego zawodu. Stało się to także sposobem na rozróżnianie rodów i należących do nich osób. Początkowo zatem zasada z końcówką -cki, -ski miała przełożenie na rzeczywistość. Szybko uległa ona jednak zatarciu - w momencie, gdy chłopi zaczęli przyjmować nazwiska szlachciców, u których pracowali.

Właśnie dlatego zasada ta nie ma obecnie wiele wspólnego z prawdą, a rzeczywistego pochodzenia nazwisk lepiej poszukiwać w słownikach.

Najpopularniejsze nazwiska na Podkarpaciu. Nosisz jedno z nich?

Zobacz naszą galerię poniżej!

Au, najkrótsze nazwisko na grobie