Czy masz pochodzenie szlacheckie? Czyżby tajemnica tkwiła w nazwisku?

2024-05-26 16:44

Jak można sprawdzić swoje pochodzenie? Pierwszą myślą, jaka przychodzi tu na myśl, to przestudiowanie drzewa genealogicznego. I o ile ten sposób jest najpewniejszy, z pewnością nie należy do najprostszych. Znacznie łatwiejsze jest przyjrzenie się swojemu nazwisku!

Jak sprawdzić swoje pochodzenie?

i

Autor: Eska Jak sprawdzić swoje pochodzenie?

Jak sprawdzić, skąd pochodzi nazwisko?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna do odnalezienia. Wystarczy chwila spędzona na szperaniu w internecie. Tu bardzo pomocny okazuje się Internetowy słownik nazwisk w Polsce. Pozwoli on szybko sprawdzić pochodzenie danego nazwiska.

Tajemnica pochodzenia imion kryje się w nich samych. Chodzi o końcówkę. To właśnie ona może czasem zdradzić informacje o tym, jakie pochodzenie ma nazwisko.

Chodzi tu o zasadę, że jeśli nazwisko posiada zarówno formę żeńską i męską (z końcówką -cka, -cki, -ska, -ski), ma ono pochodzenie szlacheckie. Czy rzeczywiście ma ona przełożenie na rzeczywistość? Przeświadczenie takie ma swoje korzenie w dawnym sposobie nadawania i tworzenia nazwisk.

Niegdyś nadawano je na podstawie miejsca zamieszkania albo wykonywanego zawodu. Stało się to także sposobem na rozróżnianie rodów i należących do nich osób. Początkowo zatem zasada z końcówką -cki, -ski miała przełożenie na rzeczywistość. Szybko uległa ona jednak zatarciu - w momencie, gdy chłopi zaczęli przyjmować nazwiska szlachciców, u których pracowali.

Właśnie dlatego zasada ta nie ma obecnie wiele wspólnego z prawdą, a rzeczywistego pochodzenia nazwisk lepiej poszukiwać w słownikach.

Najpopularniejsze nazwiska na Podkarpaciu. Nosisz jedno z nich?

Zobacz naszą galerię poniżej!

Au, najkrótsze nazwisko na grobie