Co zabrać w Bieszczady zimą? Wiemy, co spakować przed wyjściem w góry! [WIDEO]

i

Autor: Pixabay.com

Co zabrać w Bieszczady zimą? Wiemy, co spakować przed wyjściem w góry! [WIDEO]

2021-01-15 11:30

Bieszczady mogą być nie tylko piękne, ale w trudnych warunkach do pieszej wędrówki, także bardzo groźne. Warto więc przygotować się odpowiednio do wyjścia zimą na szlak, nie tylko pod kątem kondycji, ale również wyposażenia plecaka, który zabieramy na trasę.

Co zabrać w Bieszczady zimą?

Endorfiny, piękne widoki, świeże powietrze i wysiłek fizyczny. To wszystko, a nawet i jeszcze więcej zapewnić może nam wyprawa na bieszczadzkie szlaki zimową porą. Warto jednak pamiętać, że chcąc wyjść na połoniny w styczniu lub lutym, trzeba się do tego przygotować. Po pierwsze- kondycyjnie, po drugie pod kątem wyposażenia plecaka, z którym wybieramy się w góry.

Jak podkreśla ratownik bieszczadzkiego GOPR-u, Karolina Kiwior- Mapa, kompas i czołówka, to podstawa. W plecaku turysty wybierającego się w góry zabraknąć nie powinno też termosu z ciepłą herbatą, kalorycznego posiłku, przekąsek, naładowanej komórki i zapasowego powerbanka. Zimą przydać mogą się też zapasowe rękawiczki, czapka i skarpety. Jeśli zaś już zgubimy szlak, nie będziemy wiedzieli jak wrócić, przyda się aplikacja „Ratunek”. Dzięki niej łatwiej będzie poszkodowanemu wezwać pomoc, zaś ratownikom dotrzeć do tej osoby w możliwie najkrótszym czasie.

Poniżej poradnik wideo!

Co warto zabrać zimą w góry?

GOPR Bieszczady i Fundacja „SOS Na ratunek”

Bieszczadzki GOPR podsumował w ostatnich dniach 2020 r. W ciągu minionych 12 miesięcy bieszczadzcy ratownicy pomogli 230 osobom, niestety, mimo największych wysiłków 5 nie udało się uratować. Spośród wszystkich blisko 220 odnotowanych akcji, w co piątej grupa bieszczadzka współpracowała z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. We wszystkich zaś wyprawach, których łączna liczba godzin wynosi 2859, uczestniczyło ponad 980 ratowników.

To m.in. z myślą o nich, o poszerzaniu ich wiedzy i umiejętności powstała Fundacja „SOS Na ratunek”. Ta oprócz edukacji ma na celu także rozwój ratownictwa górskiego w Karpatach, wdrażanie innowacji w zakresie ratownictwa, ochronę i promocję zdrowia, a także ochronę środowiska.

 W ramach działalności Fundacji w Równi koło Ustrzyk Dolnych powstało też Centrum Szkoleń. Trwa jeszcze jego doposażanie, jednak finalnie planowane są tam szkolenia dla ratowników górskich, strażaków, straży granicznej, ratowników z Ukrainy i innych państw. Więcej o Fundacji pod adresem www.sos-naratunek.pl.

Posłuchaj, na czym polega operacja przegrody nosa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Sonda
Czy sporty ekstremalne są dla kobiet?