Całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchu. Nowy obowiązek dla Polaków

i

Autor: Unsplash.com

Prawo

Całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchu. Polaków czeka nowy obowiązek

2024-07-10 11:21

Politycy Koalicji Obywatelskiej chcą wprowadzić całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchu. Aktualnie jest to dopuszczalne, ale według Katarzyny Piekarskiej obecne prawo nie jest egzekwowane. Jest pomysł na zastąpienie łańcuchów. Jakie obowiązki będą mieli właściciele psów?

Całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchu

Koalicja Obywatelska chce zmienić prawo i wprowadzić całkowity zakazu trzymania psów na stałej uwięzi – donosi "Rzeczpospolita". Aktualne przepisy pozwalają trzymać zwierzę na stałej uwięzi wyłącznie przez 12 godzin dziennie. Warunkiem jest także długość łańcucha, który nie może być krótszy niż trzy metry i co najważniejsze, nie może powodować urazów i stanowić niebezpieczeństwa dla zwierzęcia. Właścicieli psów, którzy trzymają psy na łańcuchu czeka nowy obowiązek! Co się zmieni w przepisach?

ZOBACZ: To jedno z najczystszych jezior w Polsce. Oto ciekawostki o Jeziorze Tarnobrzeskim

Nowy obowiązek dla właścicieli psów

Nad zmiana w prawie pracuje szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt, Katarzyna Piekarska. W jej opinii trudno zaakceptować widok psów, które całe swoje życie przebywają na łańcuchu.

Mamy XXI w. i to już naprawdę najwyższy czas, aby z tym skończyć - mówiła dla "Rzeczpospolitej".

W przypadku wprowadzenia nowych przepisów w życie, Polacy będą musieli spuścić psy z łańcuchów i zapewnić im dostosowane do wielkości zwierzęcia kojce. W projekcie przewidziano także rok czasu na zastąpienie łańcucha odpowiednim kojcem.

Źródło: Rzeczpospolita.pl 

Armagedon w Krakowie. Pękła rura.