sd

i

Autor: Pixabay

Bieszczadzkie niedźwiedzie muszą zrezygnować z miodu! Dlaczego?

2020-06-01 14:14

Teraz o podkarpackich niedźwiedziach, które będą musiały zrezygnować z podjadania miodu. A wszystko przez to, że drapieżniki zbyt często atakują pszczele pasieki i wyrządzają przy tym ogromne szkody. Dlatego do kilkunastu pszczelarzy trafiły ogrodzenia elektryczne, które mają utrudnić niedźwiedziom dostęp do miodu. Ogrodzenia sfinansowała organizacja WWF Polska.

Fundacja WWF Polska już od kilkunastu lat nieodpłatnie przekazuje odpowiednie zabezpieczenia pszczelarzom i hodowcom, we współpracy z właściwymi miejscowo regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska. RDOŚ w Rzeszowie, tylko w tym roku, otrzymał od WWF 14 zestawów ogrodzeń elektrycznych dla pszczelarzy z regionu.

Ogrodzenia elektryczne od WWF Polska rozdysponowywane są przez RDOŚ w Rzeszowie, która przekazuje je bezpośrednio do potrzebujących gospodarstw pasiecznych. Są to gospodarstwa znajdujące się w okolicy, w której zdarzają się ataki niedźwiedzi na pasieki, a zakup ogrodzeń elektrycznych jest dla pszczelarzy zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Do tej pory takim gospodarstwom, WWF Polska przekazało ponad 150 ogrodzeń elektrycznych, a we współpracy z gminami w woj. małopolskim i podkarpackim, zamontowano ponad 50 kontenerów na odpady, specjalnie zabezpieczonych przed niedźwiedziami.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie już od kilku lat pomaga w ten sposób pszczelarzom, a także hodowcom zwierząt gospodarskich i obserwuje realne korzyści. W ubiegłym roku zakupiono i przekazano 17 zestawów. Współpraca z WWF pozwala na pomoc większej liczbie poszkodowanym.

Posłuchaj dlaczego warto sięgać po kwiaty i owoce głogu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Tablice rejestracyjne w Polsce. Z jakiego województwa pochodzi auto oznaczone...

Pytanie 1 z 10
BWM: