wilk

i

Autor: pixabay.com

Bieszczady: Będą płoszyć wilki! Uważajcie!

2020-12-11 15:13

Będą płoszyć wilki - uważajcie. W Bieszczadach, a dokładnie na terenie gminy Tyrawa Wołoska, od dziś do niedzieli potrwa płoszenie tych drapieżników przy pomocy materiałów hukowych.

Płoszenie wilków w Bieszczadach

Będą płoszyć wilki - uważajcie. W Bieszczadach, a dokładnie na terenie gminy Tyrawa Wołoska, od dziś do niedzieli potrwa płoszenie tych drapieżników przy pomocy materiałów hukowych.

Władze gminy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności, a płoszenie wilków to efekt częstego ich podchodzenia pod domy, gdzie niejednokrotnie dochodziło do zagryzania psów.

Jest apel gminy

Poniżej komunikat wydany przez Urząd Gminy Tyrawa Wołoska. 

„W związku z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie na terenie gminy Tyrawa Wołoska w dniach 10 – 13 grudnia 2020 r. będą wykonywane działania mające na celu płoszenie wilków przy użyciu materiałów hukowych. Prosimy mieszkańców gminy o zachowanie szczególnej ostrożności”.

Jak się zachować, gdy spotkamy wilka?

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą.

Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Podnoś ręce do góry!

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

Pokrzykuj też głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

Rzuć czymś!

Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.

Wycofaj się spokojnie,  możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą. Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Przypominamy jednak, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Rzeszowa szukają sprawców ataku na starszego mężczyznę - mówi Adam Szeląg KMP w Rzeszowie
Pierwsze odkrycia archeologiczne pod ul. Grunwaldzką w Rzeszowie