Pies żył w tragicznych warunkach. Trafił do schroniska
Policjanci z Trzebowniska otrzymali anonimowe zgłoszenie mówiące o tym, że na jednej z prywatnych posesji znajduje się pies, który nie ma zapewnionych odpowiednich warunków. Funkcjonariusze w poniedziałek udali się do Stobiernej i przeprowadzili interwencję. Zgłoszenie się potwierdziło. Pies rasy berneńskiej nie dostawał wody ani jedzenia. Był uwiązany na krótkim łańcuchu.
Spał w przybudówce, bez odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Jej podłoże pokryte było odchodami zwierzęcia. Wszystko to wskazywało, że właściciel zwierzęcia nie sprawuje nad nim należytej opieki. Po wykonaniu niezbędnych czynności berneńczyk trafił do schroniska dla zwierząt – przekazuje policja.
Jak zaznaczają policjanci, każdy właściciel zwierzęcia powinien zdawać sobie sprawę z tego, że ma ono swoje prawa, a jego właściciel obowiązki. Nieodpowiednie sprawowanie opieki skutkuje sankcjami karnymi dla jego opiekuna. Precyzyjnie reguluje to ustawa o ochronie zwierząt.
Artykuł 9 ustawy wyraźnie mówi, że: Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
Pamiętajmy o zapewnieniu właściwych warunków dla naszych zwierząt
Ten sam przepis reguluje zasady trzymania psa na łańcuchu. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Jeśli jednak jest to możliwe, powinno się ograniczać izolowanie psa. Trzymanie go w zamknięciu też może skutkować zwiększoną agresją naszego czworonoga – możemy przeczytać.
Policjanci przypominają także, że na podstawie innych przepisów oraz uchwały Rady Miasta Rzeszowa, na opiekunach zwierząt spoczywa obowiązek usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach budynków użytku publicznego, a także na takich terenach jak: ulice, chodniki, parki, skwery, zieleńce itp. Zebrane zanieczyszczenia należy umieszczać w szczelnych opakowaniach i wrzucać do specjalistycznych koszy na psie odchody, bądź do koszy na odpady komunalne.
ZOBACZ: PROTEST ROLNIKÓW W RZESZOWIE