Otwarcie lasów oraz piękna pogoda sprawiły, że w tuszymskich lasach pojawili się ludzie pragnący aktywnie spędzić czas. Niestety jest ktoś, komu piękno natury i życie mieszkańców lasu nie przedstawia nawet najmniejszej wartości. W ciągu kilkunastu godzin dochodzi do wybuchu dwóch pożarów, które ewidentnie wskazują na celowe działanie człowieka. Niestety wysuszona na popiół ściółka i silny wiatr sprzyjał szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. Dzięki prowadzonemu monitoringowi lasów, szybkiej reakcji służby leśnej oraz ogromnemu zaangażowaniu strażaków, ogień udaje się szybko opanować- to treść postu, który dzisiaj na swoim fanpage’u umieścił Nadleśnictwo Tuszyma.
Nie pomagają, jak widać, apele i prośby o odpowiedzialne zachowanie w lesie, zwłaszcza teraz, kiedy obowiązuje 3 stopień zagrożenia pożarowego w podkarpackich lasach. Ściółka jest bardzo sucha, dlatego też bardzo szybko może dojść do wybuchu ognia.
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów w lasach wymieniana jest jest nieostrożność ludzka i podpalenia, zwłaszcza w okresie wiosennego wypalania traw.
Jak odpowiedzialnie zachować się w lesie?
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przypomina, że:
1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:
0 - brak zagrożenia,
I - zagrożenie małe,
II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych,
Polecany artykuł: