Aldi ostrzega klientów. Chodzi o mąkę
Sieć sklepów Aldi ostrzega klientów o zanieczyszczonej mące dostarczonej przez firmę GoodMills Polska Sp. z o.o. Chodzi o mąkę pszenną typu 650 z datą minimalnej trwałości 29 i 30 września 2025 roku. Sieć zapewnia, że pozostałem produkty dostarczone przez GoodMills Polska Sp. z o.o. są bezpiecznie i nie podlegają zwrotom.
Sieć sklepów Aldi wycofała już produkt ze swojej oferty, a skażony asortyment, który został zakupiony przez klientów można oddawać w marketach do dnia 3 marca 2025 roku. W razie wątpliwości warto skontaktować się z obsługą klienta pod adresem [email protected].
ZOBACZ: Najgorsze prezenty na walentynki. Tych rzeczy lepiej nie kupuj
Dlaczego bakteria E. coli jest groźna?
Bakteria Escherichia coli (E. coli) jest powszechnie spotykana w jelitach ludzi i zwierząt, gdzie odgrywa ważną rolę w procesach trawiennych. Jednak niektóre szczepy tej bakterii mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, prowadząc do poważnych zatruć pokarmowych i innych groźnych chorób.
Groźne szczepy E. coli
Nie wszystkie bakterie E. coli są niebezpieczne. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale istnieją patogenne szczepy, które mogą powodować poważne dolegliwości zdrowotne. Najbardziej niebezpieczne są:
- E. coli O157:H7 – wytwarza toksyny Shiga, które mogą prowadzić do krwotocznego zapalenia jelit, niewydolności nerek i zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który może być śmiertelny.
- Enterotoksykogenne E. coli (ETEC) – powodują tzw. „biegunkę podróżnych”, charakteryzującą się wodnistą biegunką i odwodnieniem.
- Enteroagregacyjne E. coli (EAEC) – mogą wywoływać przewlekłe biegunki, szczególnie u dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym.
Jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia E. coli najczęściej dochodzi poprzez:
- Spożycie skażonej żywności, np. surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka lub nieumytych warzyw i owoców.
- Kontakt z zanieczyszczoną wodą pitną.
- Kontakt z zakażonymi osobami lub zwierzętami.
- Brak higieny, zwłaszcza niewłaściwe mycie rąk po skorzystaniu z toalety lub przed przygotowaniem posiłków.
Objawy zakażenia bakterią E. coli
Objawy zakażenia E. coli mogą obejmować:
- Silne bóle brzucha,
- Biegunkę (często krwawą),
- Wymioty,
- Gorączkę,
Odwodnienie organizmu.
W ciężkich przypadkach zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek czy sepsa, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.