Leśnicy posprzątali mogiły i cmentarze w lasach
Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, las zawsze dawał schronienie np. partyzantom.
– Toczyły się tam krwawe bitwy i potyczki. Chowano też w lasach ofiary wielkich epidemii – dodał.
Rzecznik zaznaczył, że w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa krośnieńskiej RDLP znajdują się 52 cmentarze wojenne z obu wojen światowych.
– Na tym terenie zlokalizowano również cztery cmentarze rzymskokatolickie, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, cztery kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych. Jest też 96 mogił zbiorowych i pojedynczych – podał Marszałek.
Rzecznik zaznaczył, że miejsca dawnych pochówków często znaczą kapliczki leśne, których naliczono 222, jak również 239 krzyży pokutnych lub wotywnych.
Jak przypomniał, Polskie Towarzystwo Leśne, kilka lat wprowadziło zwyczaj, że na leśne cmentarze nie nosi się sztucznych kwiatów i nie pali zniczy, choćby z uwagi na groźbę pożaru.
– Leśnicy umieszczają na grobach gałązkę jedliny ze wstążką "Pamiętamy", która ulega biodegradacji. Warto upowszechnić mniej inwazyjne dowody pamięci; eliminować zwłaszcza sztuczne kwiaty i zaśmiecające las znicze – podkreślił Marszałek.
RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc.