Czy 500 plus powinno być zlikwidowane?
Świadczenie 500 plus jest wypłacane od 2016 roku. Program przechodził już zmiany, w tym przejście z wypłaty na pierwsze dziecko i kolejne w zależności od dochodu rodziców, po wypłacanie peniędzy na każde dziecko niezależnie od budżetu rodziny. Czy w 2021 program 500 plus będzie zmieniony?
Z różnych środowisk, padają głosy, że w czasach pandemii koronawirusa pieniądze w ramach 500 plus nie powinny być wypłacane, bo zbyt mocno obciążają budżet. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pisał o budżecie na 2021 rok następująco:
"Przewidywany wysoki deficyt budżetowy na rok 2021 może dodatkowo wzrosnąć, jeśli nie uda się wygenerować przewidzianych w projekcie budżetu wpływów podatkowych w pełnej wysokości, jest to scenariusz prawdopodobny, wziąwszy pod uwagę przywołany optymizm zawartych w projekcie budżetu założeń".
Jako lekarstwo na obniżenie deficytu ZPP proponuje czasową rezygnację z części programów socjalnych, między innymi z 500 plus:
"Rząd może skorzystać z prostej rezerwy i zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program „Dobry start”), by obniżyć deficyt o ponad połowę. Tego rodzaju posunięcie zapewniłoby też komfort możliwości uruchomienia dodatkowych środków w razie wyraźnej potrzeby spowodowanej nieprzewidzianym rozwojem sytuacji epidemicznej".
Czy 500 plus będzie zlikwidowane? Jest odpowiedź ministerstwa
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg kolejny raz konsekwentnie zaprzecza doniesieniom o likwidacji 500 plus. We wtorek 17 listopada na antenie Telewizji Republika mówiła:
- Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ani program 500 plus, ani Dobry start na rozpoczęcie roku szkolnego, ani trzynasta emerytura czy waloryzacja nie miały opóźnień. Są na bieżąco realizowane. Również w budżecie na 2021 roku środki na programy społeczne są zabezpieczone.
Co ciekawe, rząd nie tylko zamierza kontynuować dotychczasowe programy, ale też wprowadzić nowe świadczenie - 14. emeryturę dostępną w pełnej wysokości dla seniorów z najniższymi przychodami.
500 plus: Wnioski w 2021 roku
Dodajmy, że w 2021 roku trzeba będzie ponownie składać wniosek o przyznanie 500 plus. Nowy okres rozliczeniowy ma się zaczynać od 31 maja i trwać do 1 czerwca kolejnego roku.
Wniosek o przyznanie 500 plus od 1 czerwca 2021 roku elektronicznie za pośrednictwem ePUAP, bankowości elektronicznej lub emp@tia będzie można składać już od 1 lutego. Wniosek papierowy w gminie będzie można z kolei złożyć od 1 kwietnia. Jeśli wniosek będzie złożony najpóźniej do 30 kwietnia, wówczas rodzice zachowają ciągłość wypłat i pieniądze z "nowego" 500 plus trafią na ich konta już w czerwcu.
Złożenie wniosków później skutkuje późniejszą wypłatą pieniędzy (z wyrównaniem). Tak wniosek złożony w lipcu będzie skutkował wypłatą świadczenia dopiero we wrześniu.