Pobiegną dla Niepodległej. 12. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie już w poniedziałek
11 listopada w Rzeszowie odbędzie się 12. PKO Bieg Niepodległości, wydarzenie, które zgromadzi tysiące uczestników gotowych do sportowej rywalizacji i uczczenia Święta Niepodległości. W barwach biało-czerwonych, tworząc symboliczną żywą flagę, biegacze pokonają trasę prowadzącą przez malownicze i historyczne zakątki miasta. Będzie to zatem doskonała okazja do uczczenia 123. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy, kto zdecydował się na udział w biegu, w wyjątkowy sposób okaże szacunek do tych, którzy decydowali o losie naszego kraju.
Rzeszów to miasto ludzi aktywnych, miasto, które wspiera sport, tężyznę fizyczną i fajne spędzanie czasu. Ten bieg jest wyjątkowy, bo i dzień jest wyjątkowy. Ciarki przechodzą nie tylko na starcie podczas hymnu, na mecie, ale i podczas samego biegu. Takie biegi wspomina się latami – powiedział podczas konferencji w ratuszu Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa, który uczestniczył we wszystkich Biegach Niepodległości.
Start i meta biegu znajdują się na rzeszowskim Rynku, a trasa prowadzi przez kluczowe punkty miasta. Uczestnicy pobiegną ulicami: Kościuszki, plac Farny, Sokoła, Jana III Sobieskiego, Grunwaldzką, pod okrągłą kładką na al. Piłsudskiego, al. Cieplińskiego, Zygmuntowską, a dalej Jagiellońską do ul. 3 Maja. Następnie, trasa przebiega przez al. Lubomirskich w kierunku Mostu Zamkowego, ul. Kopisto, al. Rejtana - z długą prostą aż do al. Powstańców Warszawy. Potem biegacze zawracają na al. Rejtana, mijają ul. Pigonia, gdzie następuje zawrotka. Na powrocie trasa wiedzie przez Most Zamkowy w stronę ul. Szopena, po czym skręca w prawo przy Filharmonii, ponownie przechodząc przez początkowy odcinek trasy.
Rekordowa liczba uczestników
Pierwszy rzeszowski Bieg Niepodległości, w którym brało udział 637 osób, odbył się 9 listopada 2013 r. - Mam dziś ze sobą medal z tego biegu. Pamiętam, jak rok wcześniej brałem udział w Biegu Niepodległości w Krośnie. Poczułem ten klimat. Na następny dzień usiadłem ze świętej pamięci prezydentem Stanisławem Sienko, który odpowiadał za sport, i mówiłem, że to jest wstyd, żebym jeździł na Bieg Niepodległości do innego miasta, a my w stolicy województwa takiego biegu nie mamy. Obecnie bijemy rekord frekwencji, mamy 2, 7 tys. uczestników – podkreślił Marcin Stopa.
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Rzeszów Biega. - Emocje są dla mnie ogromne. Dziękuję wszystkim biegaczom, bo to oni tworzą klimat tego biegu i wszystkim, który nas wspierają. Inicjatywa biegu wyszła od miasta, z Ratusza, 11 lat temu, wtedy poproszono nas, o organizację takiego wydarzenia. Udało nam się. Przez te wszystkie lata doświadczenia nazbieraliśmy sporo. Z PKO BP zorganizowaliśmy już prawie 30 imprez. Jesteśmy zaskoczeni, bo w tym roku mamy ponad pół tysiąca więcej uczestników niż przed rokiem - zaznaczył Mirosław Wierzbicki, przewodniczący Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Rzeszowa, Stowarzyszenie Rzeszów Biega, współorganizator biegu.
Zapisy wciąż są możliwe
Wprawdzie zapisy online już się zakończyły, ale zostało jeszcze kilkadziesiąt pakietów. Można się po nie zgłaszać w biurze zawodów, które będzie działało w hali Podpromie – w niedzielę, 10 listopada w godzinach 15.00 – 18.00, a także w dniu biegu, 11 listopada od godziny 7.30 do 10.45. Oznacza to, że na zdecydowanie się i udział w biegu każdy ma szanse do ostatniej chwili.
W trakcie trwania biegu i przed jego rozpoczęciem ulice w Rzeszowie będą wyłączane z ruchu. Policja oraz miejskie służby będą zabezpieczały trasę. Organizatorzy zachęcają mieszkańców miasta do kibicowania – będą rozdawane do tego specjalne gadżety.
ZOBACZ: TE MIASTA I GMINY WYLUDNIAJĄ SIĘ NAJBARDZIEJ NA PODKARPACIU