Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]

śmiech 15 Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]
Rzeszowskie regionalizmy / Malina_Bogdanovskaya/cc/pixabay.com
Ilustracja do artykułu: Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]

Każdy region polski ma swoje wyjątkowe określenia na pewne przedmioty i zjawiska. Przyjezdnym wydaja się zabawne i dziwaczne. Jak to wygląda w Rzeszowie? Czy rzeszowianie wiedzą co oznacza cumelek, dziad i paputy?

Rodowitego rzeszowianina poznasz po tym, jak nazywa pewne przedmioty. Rzeszowska gwara ma w sobie wiele z dialektu małopolskiego, ale pewnie nie jeden krakowianin byłby zaskoczony niektórymi określeniami. Co ważne, zaledwie kilka kilometrów od Rzeszowa ludzie posługują się już zupełnie innymi regionalizmami. Dlatego rzeszowska gwara jest tak wyjątkowa. A czy wy znacie wszystkie te określenia? Sprawdźcie!

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: Planujesz urlop? Zobacz atrakcje turystyczne Podkarpacia, których NIE MOŻESZ NIE ZNAĆ [TOP 12]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

20 ciekawostek na 20 lat Harry'ego Pottera

20 ciekawostek na 20 lat Harry'ego Pottera

Trudno w to uwierzyć, ale pierwsza część z serii książek o Harrym Potterze ma już 20 lat! Z okazji okrągłej rocznicy Kamienia Filozoficznego mamy dla was 20 magicznych faktów, o których mogliście nie mieć pojęcia.

26 czerwca 2017, 20:25
Familiada: najcieplejsze państwa w Europie. Komiczny finał jednego z odcinków

Familiada: najcieplejsze państwa w Europie. Komiczny finał jednego z odcinków

'Najcieplejsze państwa w Europie' i 'Coś miejscowego' - to zadania, z którymi musieli się zmierzyć w finale uczestnicy jednego z odcinków Familiady. 

26 czerwca 2017, 16:58
Depeche Mode w Polsce 2018: bilety - gdzie i po ile kupić?

Depeche Mode w Polsce 2018: bilety - gdzie i po ile kupić?

Depeche Mode, jeden z najbardziej wpływowych zespołów muzyki nowoczesnej zimą wróci do Polski na trzy klubowe koncerty. Sprawdź, gdzie i po ile kupić bilety na to wydarzenie.

26 czerwca 2017, 15:57
 Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

The Dumplings w tym roku wracają na scenę Openera w niezwykłym, specjalnym formacie. Zespół zagra z 9-osobową orkiestrą!

26 czerwca 2017, 15:39

Już 2 lipca "WZNIEŚ SERCE NAD ZŁO"!!! Zapraszamy!!Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy