Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]

śmiech 15 Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]
Rzeszowskie regionalizmy / Malina_Bogdanovskaya/cc/pixabay.com
Ilustracja do artykułu: Na choince wieszają bańki, dzieciom dają cumelki, a na sznurku robią guzy. Poznaj rzeszowską gwarę! [LISTA]

Każdy region polski ma swoje wyjątkowe określenia na pewne przedmioty i zjawiska. Przyjezdnym wydaja się zabawne i dziwaczne. Jak to wygląda w Rzeszowie? Czy rzeszowianie wiedzą co oznacza cumelek, dziad i paputy?

Rodowitego rzeszowianina poznasz po tym, jak nazywa pewne przedmioty. Rzeszowska gwara ma w sobie wiele z dialektu małopolskiego, ale pewnie nie jeden krakowianin byłby zaskoczony niektórymi określeniami. Co ważne, zaledwie kilka kilometrów od Rzeszowa ludzie posługują się już zupełnie innymi regionalizmami. Dlatego rzeszowska gwara jest tak wyjątkowa. A czy wy znacie wszystkie te określenia? Sprawdźcie!

Zobacz podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

Czytaj także: Planujesz urlop? Zobacz atrakcje turystyczne Podkarpacia, których NIE MOŻESZ NIE ZNAĆ [TOP 12]

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Kot w butach - konkurs w Radiu ESKA z Olą Kot i New Balance

Kot w butach - konkurs w Radiu ESKA z Olą Kot i New Balance

Wygraj buty New Balaodgance w konkursie z Olą Kot w Radiu ESKA. Dowiedz się jak to zrobić. Słuchaj Radia ESKA, rozwiąż zagadkę Oli Kot i zgarnij buty New Balance.

1 godz. 41 min.
SMS Wichura - jaki numer sms pomocy Caritas dla poszkodowanych?

SMS Wichura - jaki numer sms pomocy Caritas dla poszkodowanych?

Jaki jest numer pomocy dla ofiar wichury jaki ogłosiły Caritas Polska i TVP? Jeżeli byliście widzami koncertu charytatywnego Gwiazdy Letniego Nieba 19.08.2017 na pewno znacie już ten numer, ale jeżeli chcecie wiedzieć, pod jaki numer wysłać sms, żeby pomóc ofiarom wichury w Polsce - sprawdźcie szczegóły poniżej.

20 sierpnia 2017, 21:03
Sopot Festival 2017: kabarety online. Gdzie oglądać?

Sopot Festival 2017: kabarety online. Gdzie oglądać?

Sopot Festival 2017 - kabarety trzeciego, ostatniego dnia imprezy nie będą pokazywane przez TVN. Gdzie więc oglądać kabarety Top of the top 20.08 online i w TV?

20 sierpnia 2017, 19:25
Uniwersjada 2017: transmisja TV i ONLINE. Gdzie oglądać?

Uniwersjada 2017: transmisja TV i ONLINE. Gdzie oglądać?

Uniwersjada letnia 2017 odbędzie się w dniach 19-30 sierpnia w stolicy Tajwanu Tajpej. Gdzie oglądać w TV i ONLINE polskich reprezentantów? Będzie transmisja z tego wydarzenia? Sprawdzamy na ESKA.pl.

20 sierpnia 2017, 19:12

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkołą ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy